Disco polo

Na disco polo narzeka bardzo wiele osób. Twierdzą, że jest to muzyka bardzo prymitywna, podwórkowa, którą można znieść jedynie po kilku kieliszkach. Prawdą jednak jest, że na wszelkich festynach, zabawach, a nawet weselach króluje właśnie disco polo.
Disco polo to muzyka popularna, taneczna, która powstała w Polsce mniej więcej w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Szczególną popularnością cieszył się jednak dziesięć lat później. Ostatnio obserwuje się powrót do tego typu muzyki i zalicza się ją do muzyki dyskotekowej, często frywolnej i rubasznej.
Disco polo powstało jako inspiracja muzyką disco, a zwłaszcza popularnym w tamtych latach italo disco. Ma ono swoje korzenie również w muzyce ludowej, typowo weselnej i wiejskiej. Mówi się, że pierwszym zespołem disco polo był Bayer Full. Później popularnością cieszyły się takie zespoły jak Akcent, Boys. Obecnie zaś królują takie zespoły jak: Weekend, Piękni i Młodzi, chociaż Akcent dalej odgrywa dużą rolę.
W Polsce odbywają się oczywiście festiwale disco polo. Do najpopularniejszych należą: Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej w Ostródzie, Polo TV Hit Festiwal w Szczecinku, Pożegnanie Lata w Iłowie oraz wiele innych. Co ciekawe, Aleksandra Kwaśniewskiego podczas kampanii wyborczej promował utwór disco polo.